آنژیوفیبروم بینی

آنژیوفیبروم بینی

آنژیوفیبروم به تومورهای خوش خیمی گفته می شود که خونریزی می کنند و در ناحیه نازوفارنکس، بینی و گونه ها ایجاد می شود. ما در این مقاله قصد داریم به توضیحاتی درباره این تومور خوش خیم بپردازیم.

آنژیوفیبروم نازوفارنکس

در گذشته آنژیوفیبروم با عناوین مختلفی مانند فیبروآنژیوم، فیبروم دارای خونریزی در بزرگسالان و فیبروم نازوفارنکس شناخته می شد. این نوع تومور با سی تی اسکن تشخیص داده می شود. آنژیوفیبروم حدود 0.05 درصد از کل تومور های سر و گردن را شامل می شود. در حقیقت از هر 5000 تا 60000 بیمار مبتلا به بیماری های سر و گردن، یک کیس مربوط به این نوع تومور خوش خیم می باشد.

آنژیوفیبروم بینی

آنژیوفیبروم بینی

آنژیوفیبروم نازوفارنکس معمولاً در مردان بروز می کند. زنانی که دارای این تومور هستند باید تحت بررسی های ژنتیکی بیشتر قرار بگیرند. سنی که بیشترین احتمال بروز تومور آنژیوفیبروم را دارد بین سنین 7 تا 19 سال گزارش شده است. تومور آنژیوفیبروم نازوفارنکس در بین بیماران بالای 25 سال بسیار نادر است.

این تومور در نزدیکی مرز سوراخ اسفنوپالاتین قرار دارد. بر طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است به این نتیجه رسیده اند که ارتباطی بین این نوع تومور و هورمون های مردانه وجود دارد. تئوری های مختلفی در مورد علت ایجاد این تومور وجود دارد.

آنژیوفیبروم بینی

برای بررسی تومور آنژیوفیبروم بینی از سیستمی مشخص برای بررسی درجه پیشرفت تومور استفاده می شود. تحقیقات مختلفی بر روی علت ایجاد این تومور و روش های تشخیص و درمان آن صورت گرفته است و بدین منظور بیماران مختلفی را بررسی کرده اند. در زمان بین ژانویه 2008 و ماه ژوئن 2015 بیماران تحت جراحی قرار گرفته اند.

اطلاعات پایه ای و مهمی گردآوری شده است و درصد عود دوباره تومور، میزان از دست دادن خون بیمار، تعداد جراحی های مورد نیاز و بیماری های بعد از جراحی مورد بررسی قرار گرفتند. در نتیجه این تحقیقات که بر روی 34 بیمار انجام شد، همگی تحت جراحی ثانویه برای درمان آمبولی ناشی از جراحی اولیه قرار گرفتند. 33 بیمار یعنی 97 درصد از بیماران تحت جراحی اندوسکوپی بینی قرار گرفتند. تمامی موارد مورد نیاز برای این تحقیقات مورد بررسی قرار گرفتند و درصد های مربوطه گرفته شد.

بر طبق این تحقیقات درجه بندی مشخصی برای این نوع تومور در نظر گرفته شد که برای آینده می توان به آن اعتماد نمود و بر اساس آن می توان برنامه ریزی دقیقی برای رونددرمانی و جراحی انجام داد.

دکتر رزیتا جعفری متخصص گوش و حلق و بینی در تهران از روش های جراحی نوین و سریع برای درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 26118107 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به اینستاگرام دکتر رزیتا جعفری بهترین متخصص گوش و حلق و بینی تهران  مراجعه کنید.

آنژیوفیبروم پرینیزال

این نوع آنژیوفیبروم در ناحیه گونه ها و حفره بینی نمایان می شود. برای این نوع تومور نیز تحقیقاتی صورت پذیرفت و بیماران تحت بررسی قرار گرفتند. در مطالعه ای خاص یک بیمار 16 ساله مذکر که با تورم صورت به مدت 7 ماه درگیر بوده است، بدون لکه بینی و خونریزی و انسداد بینی به پزشک مراجعه می کند. در ابتدا به توده عروقی مشکوک شدند ولی در نهایت نیاز مبرمی به انجام آزمایشات تصویربرداری بوده است. با انجام آزمایشات ثانویه تومور آنژیوفیبروم پرینزال تشخیص داده شد. بنابراین با مشاهده تورم صورت می بایست آزمایشات تصویربرداری صورت گیرد تا از تشخیص غلط پرهیز شود.

جراحی قاعده جمجمهآندوسکوپی سینوس

برچسب گذاری توسط , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =